Борис Гребенщиков

Борис Гребенщиков: «Фільм «Літо» – це прекрасний фейк»

Чи слухаєте ви власні старі пісні?

– Час від часу. Я, зізнатися, іноді дивуюся почутому. Як добре проспівано, як дивно ми зробили всю картину звуку. Прямо вау! А інколи – не дуже подобається. Я пам’ятаю, що завжди скаржився. А з’ясовується, що майже завжи то було даремно.

Чи змінюєте ви власним принципам?

– На щастя ні. І в цьому мені допомогла радянська влада. У травні 1980-го, після рок-фестивалю в Тбілісі я був урочисто вигнаний з комсомолу, Ленінградського державного університету та ніде де працював. Здавалося, що світ звалився. Я сумував два дні. Наш флейтист Дюша Романов працював тоді бригадиром в охоронному підприємстві і взяв мене до себе на роботу. І тут я зрозумів, що радянська влада піднесла мені нечуваний за своєю щедрості подарунок: вона повністю розірвала зі мною зв’язок і я більше нічого їй не винен. Я жив до 1980-го року, думаючи, що я чимось зобов’язаний. А коли мене звідусіль виключили, усвідомив, що нитка, яка пов’язувала мене з системою, перерізана, і тепер я вільна людина. Радянський Союз більше для мене не існував, він розтанув, як туман.

Борис Борисович, у героїв ваших пісень – Людини з Кемерово і Таємного Узбека – є прототипи?

– Ні, це збірні образи. Але коли я приїхав в Узбекистан, мене зустріли з великою пошаною. Місцеві жителі дуже раділи пісні “Таємний узбек”. Я зрозумів, що потрапив в точку. Так потрібно було сказати. Неможливо пояснити, чому написалосґ саме так, а не інакше. Якщо почну пояснювати, все одно помилюся.

Чи залишилися місця, де ви б хотіли побувати?

– Таких місць на землі тисячі. Весь Китай хотів би пройти. Японію я майже не знаю, був тільки в декількох місцях. Там зовсім інше життя. І лисиці там є (в японському фольклорі ці тварини мають великі знання, характеризуються довгим життям і магічними здібностями. – прим). Це не ілюзія, вони нікуди не поділися, і ти їх відчуваєш. Мій знайомий, який годував мене книжками по дзен-буддизму, сам дзен-буддист. Він розповідав мені, що у нього були проблеми саме з лисицями – чомусь вони заважали йому медитувати. І ось одного разу він все-таки ці проблеми вирішив, коли зумів як з ними домовитися. Сталося це в той момент, коли його дружина перебувала в Японії у відрядженні. Вона вийшла з поїзда на якійсь станції і йшла по стежці. Раптом побачила, як з-за кущів вийшла лисиця. Села перед жінкою стовпчиком, склала лапи в молитві і потім знову зникла в кущах. Потім подружжя звірили годинники: лисиця вийшла саме в той момент, коли мій друг відчув, що він домовився зі священними тваринами. Я за що купив цю історію, за те й продаю. Але точно знаю, що існує світ, про який ми нічого не знаємо. І наше життя – лише частина життя, яку ми проживаємо. В інших світах ми задіяні набагато більше.

Про фільм «ЛІТО»

– Я бачив перші сорок хвилин. Думаю, коли-небудь подивлюся повністю. Фільм зроблений дуже професійно, з повагою і любов’ю. На жаль повагу і любов у авторів не до того, що ми робили, а до абсолютно вигаданою ситуації. Вони придумали собі свій рок-клуб і персонажів, імена яких по нещастю збігаються з тими, кого я знав. Це прекрасний фейк. Він прекрасний, але це фейк.

Про людей, які його не впізнають

– Я вдячний цим людям. Найпоказовіша історія сталася в середині 90-х. Ми виходимо з Будинку кіно в Москві. Ніч. Зима. Зупиняють мене два п’яних мужика і кажуть: «Ми тебе впізнали! Ти – Костя … Цой з «ДДТ». »Так що мене дуже влаштовує, коли не впізнають.

Чи стежите ви за новинами?

– Іноді по кілька місяців принципово не дивлюся новини, думаю: чи зміниться щось, чи ні? На щастя, нічого не змінюється. Насправді, я дивлюся новини тільки щоб дізнатися, чи не почалася якась війна. Якщо в перших чотирьох рядках новин її немає – все, можна спокійно йти з інтернету.

Про Монеточку і Васю Обломова

– Наприклад, була пропозиція, щоб Монеточка заспівала зі мною дуетом в титрах пісні з третьої частини фільму “Гоголь” Єгора Баранова (а його фільми мені завжди подобалися). Але не склалося. Я чув кілька її пісень, дуже якісно зроблено; вітаю її продюсерів і її саму. Якщо брати тих, хто доросліше, то мені подобається деякі пісні Васі Обломова. Він чудовий, розумний: і серце, і голова в правильному місці. Але таких, на жаль, мало.

Відгук до “Борис Гребенщиков: «Фільм «Літо» – це прекрасний фейк»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *