Ким була кохана Сергія Єсеніна Айседора Дункан

Ким була кохана Сергія Єсеніна Айседора Дункан

З самого дитинства Айседора не вміла вписуватися в загальноприйняті рамки, ні в танці, ні в житті. І навіть смерть її була «не респектабельною», абсолютно не придатною для відомої артистки, ім’я якої було пов’язано з іменами знаменитих чоловіків.

Танці на столах

Вона кинула школу, коли їй не виповнилося й тринадцяти і зайнялася самоосвітою. Уроки класичного танцю ні до чого не привели. Жорсткі правила, чіткі рухи, певний порядок па – все це було не для неї. Так що уроки балету від знаменитої балерини мадемуазель Бонфанті швидко закінчилися.

Двадцятирічна танцівниця в 1898 році виїхала до Лондона. Там Айседора швидко знайшла коло шанувальників, шокуючи манірну столицю. Вона танцювала на столах, напівоголена, в короткому вбранні, схожому на давньогрецький хітон. За таку дивину платили добре і незабаром у Айседори з’явилися гроші.

Лої Фуллер – коханка або партнерка?

Після Лондона був Париж, де Дункан зустріла таку ж авантюристку від мистецтва, Лої Фуллер. Про це знайомстві досі ніхто не може сказати нічого певного. У відносинах Фуллер і Дункан можна побачити і пристрасть, і любов, і ненависть, і професійні ревнощі. Адже двом амбітним жінками з різним баченням танцю доводилося уживатися на одних підмостках.

Але шляхи жінок швидко розійшлися. Айседора продовжила кар’єру як самостійна танцівниця. З 1902 по 1904 роки вона багато гастролювала по Європі, заснувала школу танців в Греції і Німеччини.

Вірю – не вірю

У 1905 році під час гастролей в Росії Айседора познайомилася з Костянтином Станіславським. Ласа на таланти, Дункан спробувала завоювати увагу режисера, але той залишився холодний до ексцентричних витівок екзотичної танцівниці.
Якось вона прямо заявила режисерові про свій намір негайно мати від нього дитину. Але Станіславський тут же зреагував на це сухим питанням про юрисдикції майбутнього немовляти. І коли Айседора відповіла, що дитина залишиться з нею, він покинув номер танцівниці, сказавши, що це його абсолютно не влаштовує.

Айседора не здавалася два роки. У 1907-му, під час наступного свого приїзду в Росію, після вистави у МХАТі вона з’явилася за лаштунками і оголосила режисерові, що хоче ввечері станцювати для нього оголеною. Станіславський довірчим тоном відповів, що це дуже цікаво і він неодмінно прийде. Але тут же додав: «Разом з дружиною Машенькою».

Безгрошів’я, що врятувало життя

Кар’єра «божественної босоніжки» йшла в гору. Але всі свої гроші Айседора вкладала в відкриття танцювальних шкіл і часто залишалася без гроша. Одного разу безгрошів’я її навіть врятувало.

У 1915 році після гастролей в США Дункан збиралася плисти в Європу на шикарному лайнері “Лузітанія”. Але кредитори влаштували скандал, намагаючись повернути свої гроші. Танцівниці довелося відмовитися від розкішної каюти і задовольнятися ліжком на набагато більш скромному судні. Їй пощастило: «Лузітанія» була пущена на дно німецьким підводним човном недалеко від Ірландії.

«Я атеїстка! Атеїстка!»

Айседора була дуже ексцентричної натурою. В процесі танцю могла зійти в зал або закричати. Одного разу вона почала кричати зі сцени: «Я атеїстка! Атеїстка!». Іншим разом на концерті в Бостоні під завершальні акорди, розмахувала червоним шарфом: «Це – червоний! І я така ж!». Популярності їй це не додало.

Радянська Росія здавалася Айседорі ідеальним місцем для розвитку її школи танцю. Тим більше, сам нарком освіти Анатолій Луначарський запрошував і обіцяв всебічну фінансову допомогу. На ділі все виявилося не так райдужно. Підтримка уряду довго не протрималася, Дункан довелося голодувати і мерзнути в квартирі, реквізованій у балерини Катерини Гельцер.

Танцівниця стала подумувати про повернення в Європу, яку вона так хаяла за ненависну їй буржуазність і нерівність.

Золотоверхе кохання

У жовтні 1921 року Дункан вже була готова все кинути, але тут на вечірці, куди її запросив танцювати художник Георгій Якулов, відбулося її знайомство з Сергієм Єсеніним. У перший же вечір Айседора розділила з ним ложе. Влюбливий поет був підкорений вільною вдачею Айседори і вже через кілька днів практично переїхав до неї.
До весни закохані не розлучалися, хоча їх відносини були досить неоднозначними. Айседора була старша на 18 років і ніхто не розумів, навіщо поетові взагалі цей зв’язок. Але пристрасть була така сильна, що Айседора навіть зрадила своєму принципу ніколи не виходити заміж, а Єсенін був готовий піти за улюбленою хоч в пекло, хоч під вінець.

Розпусники і скандалісти

Поет був натурою неврівноваженою, Айседора і сама могла влаштувати скандал на людях, вліпити ляпас дівчині, яка заговорила з Сергієм і тут же впасти на коліна – в риданнях просити вибачення. У травні 1922 року пара одружилася для того, щоб Єсенін міг виїхати за кордон – в цьому Айседора бачила порятунок для їхніх стосунків.

Але на чужині Єсенін почав спиватися, йшов з дому, скандалив і в результаті змусив дружину повернутися в Росію. Краще не стало і буквально через місяць Айседора практично втекла від п’яного поета. Пізніше він надіслав записку, в якій було всього кілька слів: «Я люблю іншу. Одружений. Щасливий. Єсенін.»

До самої своєї смерті в 1927 році Айседора тепло відгукувалася про свого непутящого чоловіка. Вона відмовилася від прав на його твори на користь його матері і сестер.

Після розриву з Єсеніним у танцівниці було ще кілька скандальних зв’язків, в тому числі – з поетесою Мерседес де Акоста. Айседора не афішувала цих відносин, але збереглося листування закоханих дам. В одному з листів Дункан писала, що готова йти за подругою на край світу.

«Просіть шофера, щоб віз вас назад …»

Останні роки життя Дункан багато пила і мало виступала. Але в свій останній день вона сіла в автомобіль свого коханця абсолютно щасливою: її кілька разів викликали «на біс» і вона повинна була їхати на зустріч з новим акомпаніатором… Автомобіль хвацько рвонув з місця але улюблений червоний шарф заплутався в спицях колеса і майже обезголовив танцівницю. Смерть наступила миттєво.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *